אופניים חשמליים יד 2 - זהירות!

במאמר זה אסביר את הסיכונים שבקניית אופניים חשמליים יד שניה.

כמעט כל מוצר היום ניתן לרכוש ממוכר יד2. למשל טלויזיה, לא ניתן לדעת כמה שעות עבדה וכמה נשאר לה אבל אם היא עובדת, יש סיכוי שהיא תעבוד עוד שנים רבות ותחזיר את ההשקעה.

גם במקרר, שבו מעט מאוד טכנולוגיה – המדחס שהוא הרכיב העיקרי יכול להחזיק מעמד 30 שנה ומכיוון שאין עליות במטבח, הוא עובד ללא התערבות אדם ותלוי רק באיכות היצרן ( שגם לזה אין הרבה יצרנים) – כל שאר הרכיבים אם עובדים, אין להם בלאי והם יעבדו עד שגורם חיצוני יפריע את מנוחתם.

מכונית למשל, כאשר קונים יד2 יש לבצע מספר בדיקות על מנת לוודא שהרכיבים העיקריים שלא ניתן לברר רק בהסתכלות ומישוש, תקינים על מנת שהקנייה תהיה שווה את ההשקעה.

אז אנחנו הולכים למכון בדיקה או למכונאי שבודק מה מצב המנוע והגיר והמזגן וכו ואנו סומכים עליו. אם התגלתה תקלה בתחום האחריות, המכון אחראי לה ואנחנו יכולים להיות שקטים. אנחנו לא יכולים לדעת כיצד התנהג בעל הרכב בעת הנסיעה אבל ניתן לבדוק קומפרסיה למנוע ולוודא שהוא מתפקד באופן סביר. באופניים חשמליים הסיפור קצת שונה.

אנו נעשה סיבוב על האופניים המשומשות ונרגיש את פעולת המנוע והברקסים וההרגשה הכללית בשימוש. אבל הרכיב היקר ביותר והחשוב ביותר – הסוללה – לא ניתן כל כך לבדיקה.

סוללת הליתיום באופניים חשמליים יד2

כהגדרה, סוללת ליתיום הינה בעלת אורך חיים של כ 500-700 מחזורי טעינה \ פריקה. ולעולם לא נדע היכן הסוללה הנוכחית נמצאת בנקודת הזמן בה אנו נרכוש את האופניים. המוכר יטען אותה במלואה על מנת לתת לנו הרגשה טובה והסיבוב שנעשה לעולם לא יהיה של שעתיים או 40 קילומטר ולא נדע מתי יפול המתח, אחרי 3 קילומטר או 15 או 40 קילומטר.

עלות סוללה חדשה ואיכותית ממוצעת עומד על כ 1500 ש"ח. אם מחיר האופניים החשמליים יד2 שאנו בודקים שווה את הרכישה גם אם נצטרך להוסיף סוללה חדשה – הרי הרכישה מצויינת מכיוון שככל הנראה נוכל להשתמש באופניים החשמליים לזמן וטווח מספק.

לא פעם פגשתי אדם ש"בכה" לי שהוא קנה אופניים חשמליים יד2 והם נכבים לו בכיוון אחד לעבודה. לכן אני ממליץ שבבדיקה של אופניים חשמליים שאינם חדשים, יש צורך בבעל נסיון ובנוסף, בדיקת טווח נסיעה.

ישנו סעיף נוסף שעשוי להוות בעיה: אדם שמוכר את האופניים שלו ביד2 סביר שהוא כבר לא נוסע בהם. סוללת ליתיום שלא קיבלה חשמל בטווח של 3-4 חודשים תרד בביצועים באופן ניכר.

לכן גם באופניים חשמליים חדשים ששכבו במחסן זמן רב ללא טיפול נכון מעל 4 חודשים, חלה הידרדרות משמעותית בביצועי הסוללה.

צמיגים

מוצר בעל שחיקה וסיכון בטיחותי - יש לשים לב שהצמיגים אינם שחוקים ו\או יבשים, ניתן לראות זאת בעומק החריצים בחלק הבא במגע עם הכביש. אם החריצים לא עמוקים, הצמיג שחוק ויהיו לכך השלכות בביצועים ובבטיחות, ניתן להשוות את עומק החריצים בחלקים החיצוניים של הצמיג שאינם באים במגע אינטנסיבי עם הכביש – הם העומק התקין.

פנסים!!

בעל אופניים חשמליים שהתייחס לכלי רכבו בכבוד לרוב תראו פנס קדמי ואחורי במצב תקין. זו אחת האינדיקציות לזהות את אופי השימוש באופניים. אופניים ללא פנסים תקינים הם סכנה בטיחותית שאינה שווה את ההשקעה באופניים חשלמיים יד2. מחיר זוג פנסים תיקניים עשוי לעמוד על 150 -200 ש"ח קדמי ואחורי יחד.

המנוע באופניים חשמליים

לרוב הינו רכיב אמין. אם המנוע הינו ממותג מוכר, כגון 8FUN והוא עובד באופן רציף ושקט יחסית בעת רכיבה ( אל תבדקו שעובד יפה כשהגלגל באויר ), ניתן לומר שהגיר הפנימי שלו תקין. לא ניתן לדעת באילו תנאים נסע ומה מצב סלילי הנחושת, אבל אולי לא צריך להכנס לעומק כזה כאשר קונים אופניים חשמליות יד2.

אופניים חשמליים גנובים

אל תרכשו אופניים חשמליים יד2 מאדם שאינו מציג לכם חשבונית קבלה אשר מזהה את שלדת האופניים עם המוכר. אופניים חשמליים נגנבים בכמויות ועל בסיס יומי והדרך הקלה לממש את הכסף הוא למכור את האופניים ביד2. אתם לא רוצים לרכב על אופניים שאינם שייכות לכם, גם אם רכשתם אותם בכסף מאדם פרטי. וודאו שישנה חשבונית אמיתית למוכר ואם אתם קונים את האופניים – קחו את החשבונית אתכם! אחרת אתם לא תוכלו למכור את האופניים ולא תהיה לכם הוכחה שהאופניים שלכם.

קנו אופניים חשמליים יד2 – אבל תעשו זאת בזהירות ובחוכמה.